Fialova vláda nenabízí v sociální oblasti nic konkrétního

"Tento rok bude pravděpodobně jedním z nejsložitějších a nejtěžších od vzniku samostatné České republiky." To nám řekl Fiala ve svém projevu. Jak na to naši republiku připravuje? Absolutně nijak. 

Sliby a nic konkrétního. To je programové prohlášení vlády. Stejně jak byl nejasný program a nekonkrétní koaliční smlouva, tak je to i s prohlášením. Všechno, co se píše v části sociální a rodinné politiky je jenom pokračování volební kampaně.

Nevíme kdy, nevíme o kolik a nevíme odkud. Ale víme, že to nová vláda chce. To za Přísahu ale rozhodně nestačí.

Co konkrétně nám vadí?

Pečovatelé. Máme dluh vůči lidem, kteří pečují o své příbuzné. Jedná se o domácí péči. Tito lidé nemohou chodit do práce a pobírají zoufale málo peněz za non stop starostlivost. A jaké má vláda řešení? Žádné. Znovu jen obecné kecy. Obdobný problém je u rodin s onkologicky nemocnými dětmi. Zde stát nepomáhá vůbec. Nebýt sbírek a podpory od lidí, neměli by rodiny žádné finanční prostředky. Léčba je časově náročná a probíhá jen na pár místech v České republice. Těmto lidem nová vláda žádnou naději na zlepšení nedává.

Dále, pěstouni. Vláda říká, že je chce podpořit. Začátkem roku byl ale příspěvek pro pěstouny prarodiče snížen. V rozpočtech jim nově chybí stovky i tisíce korun, které musejí hledat jinde. Proč už teď Ministerstvo práce a sociálních věcí problém neřeší? Věděli, že taková situace nastane a lidi nechali ve štychu.

Co nová vláda absolutně neřeší, jsou věční pobíratelé dávek. Máme statisíce volných pracovních míst, a i přesto je na úřadech práce přihlášeno více než dvěstě tisíc lidí. V kampani před volbami mluvili všichni o lepší motivaci nezaměstnaných k nástupu do práce. Teď je ale úplné ticho. Místo toho chtějí na náš pracovní trh přivést více cizinců.

Na co nová pravicová vláda samozřejmě nezapomněla, je dostat víc důchodců do práce. Jak to ale chtějí udělat, nevíme. Přísaha měla zcela konkrétní návrh, jak všem pracujícím důchodcům pomoct. Odpustit jim platby na sociálním a zdravotním pojištění. Tak jednoduché to je. Protože lidé, kteří celý život pracovali, už odvedli do systému dost a my nevidíme jediný důvod, proč je trestat v jejich aktivitě.

Jediný konkrétní slib v kapitole sociální a rodinná politika je zavedení možnosti platit 1 % svého důchodového pojištění rodičům nebo prarodičům. Jak na tom budou lidé, kteří nemají děti, nebo je mít ani nemohou, už ale koalice neříká.

Každý den v obchodě vidíme, jak jdou ceny snad úplně všeho nahoru. Stejně je to v cenami energií a bydlení. Už teď víme, že některé domácnosti budou dávat za energie o tisíc korun měsíčně víc. Jak nová vláda zabrání tomu, aby se lidi propadli do chudoby? Jakou záchranní síť pro ně připraví? Netušíme.

Fiala řekl, že nás čeká nejtěžší rok. Nemusí to tak být. Stačí „jenom“ správně vládnout a místo postů pro sebe řešit skutečné problémy lidí.