Fialova vláda je nekompetentní i v oblasti veřejných financí

Veřejné finance a rozpočet. Pětikoalice i tady slibovala změnu k lepšímu. Předvídatelnost, odpovědnost a jasný plán. Koho dosadila na post ministra financí? Člověka, který není ekonom a veřejným financím nerozumí. Ale je 23 let kariérním politikem ODS. Zbyněk Stanjura. Ten v době, kdy byl radním a později primátorem Opavy, vlastnil podíl ve firmě, o které lhal, že ji prodal. A tato jeho firma získávala zakázky i od města Opavy. Pak ji převedl na manželku. Super, klasické politické „podnikání“ typické pro ODS, nyní na ministerstvu financí.

V programovém prohlášení vlády se k fianancím nedozvíte vlastně nic konkrétně. Chybí makroekonomické údaje i výhledy. Je hezké chtít stát, který nežije na dluh, ale voliče i odborníky zajímá, kdy a jak se to stane. Ďábel je skrytý v detailu. Vláda totiž připouští další zadlužování a popírá slíbené vyrovnané hospodaření a nežití na dluh. Jak vidíme i teď, pan Stanjura jen těžko dostojí svým slibům o nalezení 80 miliard úspor v rozpočtu a pokud to tak bude, bude to necitlivými škrty. Už teď vidíme, že se to děje. Zdražení dálničních známek, snížení slev na jízdném pro studenty a seniory, snížení růstu platů pro policisty, učitele a další. A to je jen začátek.

Přísaha naopak vítá, že vláda plánuje zakročit proti daňovým únikům. Bohužel ani tady nevíme, jak toho chce dosáhnout. Přísaha má ve svém programu zakročení proti daňovým rájům na úrovni EU a omezení odlivu zisků z Česka do jiných států pomocí transferových cen či zdanění globálních firem. Co chce dělat konkrétně Fialova vláda, nevíme. 

V úplném rozporu s tímto slibem je chystané zrušení EET. Právě tento nástroj omezil šedou ekonomiku a přinášel do státního rozpočtu 15 miliard korun a narovnával podnikatelské prostředí. Je absolutně nepochopitelné, proč tento nástroj chce vláda zrušit, navíc když si vezmeme, že podnikatelé už do EET pokladen a systémů investovali spoustu peněz. To jen znovu podrývá důvěru občanů ve stát. 

Přes sliby nezvyšovat daně vláda umožní zvýšení daně z nemovitostí. To je podle Přísahy velice nebezpečné v současné situaci, kdy čelíme bezprecedentnímu zvýšení životních nákladu vyvolanému zvyšováním cen za elektrickou energii a plyn, proti kterému tato vláda vůbec nezasáhla, i když k tomu nástroje měla, a ještě k tomu znovu zavedla DPH na energie. 

Další chybou této vlády je nesmyslné zrušení Dluhopisů republiky. Jak chce tato vláda financovat státní dluh? Opět jen penězi ze zahraniční? Proč si nemůžou státní dluhopisy kupit čeští občané? Navíc u protiinflačních dluhopisů měli naši lidé zaručené uchování úspor. 

Všechny plány a první kroky Fialovy vlády dokazují, že žádný sofistikovaný plán na správu veřejných peněz, který slibovali, nemají. Navíc už je jasné, že dopad na lidi je zajímá ze všeho úplně nejmíň. Čeká nás návrat asociálních škrtů z dob předchozích vlád ODS.