Evropská komise žaluje Česko kvůli zpackanému zákonu o whistleblowingu!

Už loni v listopadu jsem upozorňovala, že Fialova vláda nechrání oznamovatele korupce tzv. whistleblowery a že je naše legislativa v tomto nedostatečná. Teď se to jen potvrdilo!

Přestože už v roce 2019 vešla v platnost Evropská směrnice o ochraně oznamovatelů trestných činů, kterou měly jednotlivé státy zavést do svého právního systému do roku 2021, naše vláda nic neřešila. Až loni v listopadu, s ROČNÍM zpožděním, konečně přišla s návrhem zákona. A výsledek? Totální paskvil!

Zákon, který měl sloužit k podpoře rozkrývání trestné činnosti a ochraně lidí, kteří se jí nebojí nahlásit, napsali tak, že oznamovatele spíš odradí. Má totiž mnoho trhlin. Ochrana se nevztahuje na všechny trestné činy, ani přestupky a nezajišťuje ochranu anonymním oznamovatelům. Ti tak nemají jistotu, že budou ochráněni před možným postihem od svého zaměstnavatele a trestnou činnost raději ani nenahlásí. To je celé špatně!

Zákon byl zkrátka napsaný tak, aby se "vlk nažral a koza zůstala celá". Jinými slovy tak, abychom vyhověli požadavkům Evropské unie, ale aby se korupční prostředí u nás ochránilo.

Teď to celé prasklo a zaplatí to nejspíš kdo? MY všichni. Evropská komise podá totiž kvůli tomu na Česko a dalších 8 států žalobu k evropskému soudnímu dvoru a hrozí nám vysoké sankce. 

Za Přísahu jsem přitom od začátku říkala, že s touto podobou zákona nesouhlasíme a za pravdu mi dala i řada protikorupčních organizací jako Transparency International, Rekonstrukce státu, Oživení a dokonce i samotná Rada vlády pro potírání korupce!

Karolína Kubisková