Další podvod Fialovy vlády! Tentokrát se týká studentů

Vládní poslanci nejdřív okradli seniory o část zákonné valorizace, teď chtějí pro změnu obrat studenty. A to nejen stávající, ale i ty, kteří už mají studium úspěšně za sebou. Rozhodli se totiž porušit další ze svých programových slibů, kdy tvrdili, že doba strávená na studiích se bude i nadále započítávat do penze. Teď je všechno jinak!

Lidé, kteří stihli dostudovat do konce roku 2009 budou mít studium započítáno do náhradní doby pojištění pro získání starobního důchodu. Studenti nebo absolventi, kteří studovali po roce 2009 by ale dle vlády nově neměli mít započítánu dobu studia vůbec. To je velká nespravedlnost!

K tomu kvůli inflaci studentům vzrostly ceny kolejí, stravného, jízdného i všeho ostatního. Mnozí z nich si dnes nemohou dovolit třeba teplý oběd, nebo bydlet na koleji, protože ceny sahají až k 6tisícům korun za měsíc. Až 13 000 studentů má dnes existenční potíže a zhruba o třetinu vzrostl také počet žádostí o ubytovací stipendia. Ty ale univerzity dělí podle počtu žáků a čím víc žadatelů, tím nižší je částka příspěvku. Jak pomůže vláda? NIJAK!

Nejenže chce zrušit slevu na jízdném a zavézt odvody z přivýdělků, ale NOVĚ uvažuje i o zdanění stipendií a také zrušení daňové slevy na studenta. Nepočítám, že studium nezapočte do důchodu. 

Zkrátka samé postihy! Vládní záměr odradit mladé lidi od studií a nahnat je co nejdřív do práce je zjevný, ale za mě nedomyšlený. Už teď nám chybí odborníci v různých odvětvích. Nejsou zubaři, lékaři, IT odborníci a mohla bych pokračovat. Kde mají brát motivaci ke studiu?

Přitom je to absolutně zbytečné. Těmito kroky ušetří vláda podle odborníků stovky milionů, maximálně jednotky miliard. To jí hledaných víc jak 70 miliard stejně neřeší. Zkrátka opět hledá peníze, tam kde nemá. Ať nejdřív oseká výdajovou stránku, zredukuje počty politických náměstků a trafik a sníží si platy.

Studenti jsou navíc naše budoucnost. Právě na nich záleží, jakým směrem se bude ubírat dění v našem státě. To oni budou určovat, zda budeme zemí s kvalitním lidským kapitálem a vysokou přidanou hodnotou, nebo jen montovnou pro okolní státy. A to za Přísahu rozhodně nechceme!

Karolína Kubisková