Další podezřelá zakázka za nouzového stavu

Z nuly na 172 veřejných zakázek za rok. Co se změnilo? Pandemie a s ní nouzový stav. Dneska vám chci napsat něco víc o firmě Chironax-DIZ.

Její příběh by neměl zapadnout, protože je to další důkaz šílených veřejných zakázek. Vlastně bychom to měli nazývat pravým jménem. Je to PRIVATIZACE ČÍSLO 2.

O zakázce na antigenní testy do škol jsem vám už psal. Cinknutá zakázka za čtvrt miliardy korun. Zakázku vyhrála pochybná firma se sídlem v automyčce na Ukrajině. Dneska se chci ale podívat na firmu, která soutěž nevyhrála, protože před obchody s ní upozorňovala i Bezpečnostní a informační služba. Proč? Protože za ní stojí trestně stíhaný lobbista Tomáš Horáček.

Firma Chironax-DIZ se při jednáních o zakázce na testy zaštitovala komunikací s Andrejem Babišem. To mě vůbec nepřekvapuje vzhledem k tomu, že firma lobbisty Horáčka přispívala a pomáhala s kampaní ANO v roce 2014 i 2016.

Zakázku ale nedostala. Nevadí. Jedna jim nevyšla, ale dostali zakázky jiné. Bez veřejné soutěže, za doby nouzového stavu v celkové hodnotě 50 milionů korun.

Horáček samozřejmě popírá, že by s firmou Chironax-DIZ, která chtěla dodávat testy do škol, cokoliv měl. Ivana Kučerová je prý jedinou majitelkou firmy. No jasně. Paní, která podle novinářů pracuje jako recepční bytovky, kde lobbista bydlel a která nejdřív řekla, že je její věc odkud Horáčka zná a pak, že ho vůbec nezná. Tak přesně s její firmou nemá nic společného. A aby to bylo všem úplně jasné, tak si společně Horáčkova firma a firma Kučerové půjčili 10,5 milionu korun od další, třetí firmy.

Ani Horáčkova sestra s tím nemá nič společného, i když ještě v lednu za firmu vyřizovala jednu veřejnou zakázku. Jednu ze 172, které firma od naší vlády a státu dostala. Celkově za 50 milionů.

Jak jsem psal, před Horáčkem varovala BIS, protože je trestné stíhaný. Víte, za co? Ano tušíte správně. Za KORUPCI A OVLIVŇOVÁNÍ ZAKÁZEK VE ZDRAVOTNICTVÍ! Navzdory tomu od jeho zatčení v roce 2018 náš stát Horáčkovi a celé nepřehledné síti firem a bílých koní kolem něj poslal víc jak 300 milionů korun! A to je jenom od roku 2018 a jenom od doby, kdy už byl zatčen a obviněn!

Za hnutí Přísaha proto jasně říkám. Musí se provést audit VŠECH zakázek, které se realizovaly za nouzového stavu. Od začátku pandemie uběhl už rok. Co všechno za ten čas chtěli v chaosu před námi skrýt?

Samozřejmě auditem nemyslím žádnou bezzubou parlamentní komisi. Myslím skutečný audit vedený skutečnými odborníky. Speciální tým, nenapojený na žádnou stranu. Všechno prověřit, včetně komisí a lidí, kteří byli zodpovědní za výběr vítězné firmy. A VŠECHNY VINÍKY POTRESTAT.