Co udělala Fialova vláda pro lidi s handicapem?

Fialova vláda od ledna zdražila sociální služby, ale příspěvek na péči odmítla zvýšit. Lidé tak mají čím dál větší problém poplatit i základní pomoc asistentů a pečovatelů, natož potom další výdaje jako jsou zvýšené náklady na energie, potraviny a mnoho dalších.  

Přitom každý desátý občan ČR žije s nějakou formou zdravotního postižení. Podle jeho závažnosti a množství životních potřeb, se kterými potřebují pomoct, jsou zdravotně postižení občané rozděleni do čtyř stupňů. Lidé s nejtěžším postižením potřebují celodenní péči. Situace je ale taková, že současná maximální výše příspěvku na péči (19200 korun měsíčně) pokrývá při ceně 135 korun za hodinu, jen 4.67 hodin denně. Aby měli alespoň 5 hodin péče denně, doplácí měsíčně 1330 Kč.
 

Teď vláda zvýšila sazbu za osobní asistenci a pečovatelskou službu o 20 korun na 155 Kč/hod. Ta už pokrývá pouze 4,07 hodiny denně. Aby potřebným zůstala alespoň stávající, byť nedostatečná péče, zaplatí měsíčně cca 4650 Kč. Stejně tak se zvedla i sazba za donášku jídla.

To je naprosto nepřijatelné! Výše příspěvků je v jednotlivých stupních neúměrně nízká.  Pro osoby do 18 let věku činí v prvním stupni závislosti měsíčně jen 3300 korun, ve druhém pak 6600 korun. Pokud je Vám víc jak 18 let, je to ještě horší. V prvním stupni dostanete měsíčně pouhých 880 korun a ve druhém 4400 korun. Ve všech těchto případech jde o absolutně směšné částky, ze kterých při dnešních cenách naprosto nelze vyžít. Plně nepokrývají ani základní lidské potřeby jako je jídlo, hygiena, přesuny, polohování a jiné. Návštěvy rehabilitací či obyčejná procházka ani za současných podmínek není možná. Lidé doplácí z důchodů už jen péči o ně samotné a na nic dalšího často peníze nezbývají. Přitom se jich současné zvýšení cen energií a potravin týká stejně jako všech ostatních a navíc čelí zvýšení cen za položku, kterou zdravý člověk ve svých měsíčních nákladech nemá. 
V prvním a druhém stupni závislosti nebyly navíc příspěvky na péči valorizovány už od roku 2016.

Přísaha jednoznačně podporuje péči v domácím prostředí, tak aby lidé mohli žít svobodným způsobem života, jak jim zaručuje Úmluva OSN o právech osob se zdravotním postižením a nemuseli končit v ústavní pobytové péči. Navrhujeme proto výrazně zvýšit příspěvek na péči pro osoby se zdravotním postižením a valorizovat ho ve všech čtyřech stupních. Zvýšení nákladů na základní péči postiženým, aniž by se zvýšil příspěvek na péči považujeme za asociální a hanebné!

Karolína Kubisková