Změny v penzijním spoření ohrožují důvěru lidí v právní stát!

Vadí nám ty ustavičné vládní podrazy ohledně penzí! Nejdřív to byly valorizace, teď penzijní spoření. Nejenže od července vláda ruší příspěvek na spoření všem našim důchodcům, ale brání jim i bez sankce odejít ze systému, který se pro ně stal bez příspěvku nevýhodný.

Zhruba čtvrt milionu seniorům hrozí, že při okamžitém výběru přijdou o část, nebo dokonce o celou sumu svých naspořených peněz. 

Ti, kteří spoří alespoň dva roky (zhruba 170 tisíc lidí), by dostali zpět alespoň své uložené peníze. Zhruba 80 tisíc seniorů, kteří spoří méně než dva roky, by ale zpátky nedostalo vůbec NIC. 

K tomu vláda odebírá státní příspěvek i střadatelům, kteří si nezvýšili minimální výši měsíční úložky z dnešních 300 na 500 korun. Přestože mají uzavřené platné smlouvy s penzijními společnostmi.

To vše je zcela nepřípustné! A navíc v rozporu nejen s principem rovnosti, ale i právní jistoty a ochrany spotřebitele.

Co nám tím všem vláda sděluje? Že se jí fakt nedá vůbec věřit. Na jednu stranu pořád tvrdí, jak si máme na stáří spořit, na druhou stranu dělá všechno proto, aby lidi od spoření odradila.

Chápu její snahu přimět lidi, aby si na důchod spořili vyšší částky peněz. Nesmí ale přitom diskriminovat nízkopříjmové skupiny obyvatel, které si v dnešní těžké době vyšší vklady nemůžou dovolit.

Tím, že vláda porušuje pravidla a mění systém za pochodu, oslabuje nejen ochotu lidí spořit si na penzi, ale podkopává i důvěru právní stát, což je základní pilíř demokratické společnosti.

Dohody a smlouvy se zkrátka musí ctít a dodržovat. A to vždy a bez výjimky! Vláda musí lidi motivovat ke spoření zodpovědnou pozitivní politikou, bez triků, kliček a podvodů!

Karolína Kubisková