Přísaha nesouhlasí s podobou "důchodové reformy", kterou vláda na sílu protlačila

Kategoricky odmítáme posouvání hranice věku odchodu do důchodu na 67 let, snižování výměry nových důchodů od roku 2026 i nespravedlivou diskriminaci zhruba 100 tisíc lidí v třetí kategorii náročných profesí. Ty vláda hodila jednoduše přes palubu. Nejenže je i přes nesouhlasné stanovisko Sociálního výboru vyloučili z nároku na předčasný důchod bez krácení, ale nově přehodili zodpovědnost na zaměstnavatele, kteří budou muset začít platit 4% na individuální připojištění. Zkrátka holý alibismus a k tomu porušení dohody, kterou vláda uzavřela s odbory i zaměstnavateli v rámci Tripartity.

Navíc to vůbec nic neřeší.

Průměrný věk dožití ve zdraví je jenom 62 let a dlouhodobě neroste. Lidé tedy do 67 pracovat prostě NEVYDRŽÍ. Výsledek? Stejně budou končit na Úřadech práce, nemocenské, nebo v invalidních důchodech. S tím Přísaha rozhodně nesouhlasí a pokud se dostaneme do sněmovny, sjednáme tam nápravu!

Chceme, aby:

  • věk odchodu do penze zůstal zachován na hranici 65 let
  • nárok na předčasný odchod do penze bez krácení měli všichni lidé ze čtvrté kategorie a alespoň část třetí kategorie, kde to určí lékaři.
  • nárok na předčasný odchod do penze bez krácení (dnes se krátí 1,5 procenta ze zásluhové složky) měli všichni lidé, kteří odpracovali alespoň 45 let, bez ohledu na to, zda dosáhli důchodového věku.
  • se zrušila dvojí penalizace lidí, kteří odchází do předčasného důchodu. Pokud je chce vláda trestat krácením penze za to, že šli dříve do důchodu, měla by jim alespoň valorizovat zásluhovou část důchodu.

Co naopak podporujeme, je prodloužení nároku na vdovský důchod ze dvou na pět let a možnost využít společného či rodinného vyměřovacího základu. To je za nás efektivní nástroj pro dorovnání důchodů maminkám, nebo osobám pečujícím o potřebné.

Jak to celé ufinancovat? Říkáme to vládě zas a znovu. Šetřete na provozu, osekejte zbytné výdaje na přebujelý úřednický aparát, zrušte nová zbytečná ministerstva, stopněte předražené zakázky, hlídejte dotační podvody i daňové úniky (kam ročně utíkají stovky miliard), zaměřte se na transferové ceny, odliv dividend a šedou ekonomiku (kde každoročně přicházíme podle ekonoma Jiřího Halbrštáta o 300 miliard a dalších víc jak 10 miliard na exekucích) a spravedlivě zdaňte nadměrné zisky.

K tomu podpořte prorodinnou politiku, aby se zastavil propad porodnosti a měl kdo v budoucnu vydělávat na důchody. Jedině osekáním výdajů, podporou porodnosti a získáním dodatečných příjmů, které jsou zde uvedeny, můžeme stabilizovat náš důchodový systém.

Karolína Kubisková