Po zjednodušení systému sociálních dávek a zastavení jejich zneužívání volala Přísaha už dávno!

Po revizi systému sociálních dávek a zastavení jejich zneužívání jsme volali už dávno. Vítáme proto reformu, kterou dnes ministr Jurečka na tiskovce představil a jsme rádi, že našel inspiraci i v našem programu. Jen mu to trvalo trochu déle. 

Oceňujeme zjednodušení administrativní zátěže, tedy sloučení čtyř nejběžnějších dávek (příspěvku na bydlení, doplatku na bydlení, příspěvku na živobytí a přídavku na dítě) do jedné dávky. 

Líbí se nám, že se bude nárok a výše dávky skládat ze čtyř komponent (pracovní bonus, dítě, bydlení a životní náklady), stejně jako fakt, že bude dávka podmíněna splněním určitých povinností a snahou pracovat. Kdo se snaží, měl by za to být odměněn a pracovní bonus jako procento z výdělku nám přijde jako dobrá motivace. Stejně tak aktivizační plán, který by měl pomáhat dlouhodobě nezaměstnaným a nastavení určitých standardů v bydlení, jako prevence v boji proti obchodníkům s chudobou, je za nás správné řešení. 

Cílem programu naší Přísahy v sociální oblasti je vytvořit systém, ve kterém se lidem vyplatí pracovat, a ne naopak. Proto dlouhodobě navrhujeme jasné kroky proti jeho zneužívání. Jako je závazek dodržovat povinnou školní docházku, spojit dlouhodobé vyplácení dávek např. s veřejně prospěšnými pracemi či povinností být evidován na úřadu práce a aktivně práci hledat. V tomto směru kvitujeme, že se s některými z našich návrhů vláda ztotožnila, a kromě majetkového testu navrhujeme, aby se zaměřila taky na majetek tvořený obchodními podíly ve firmách. Sociální dávky musí dostávat jen ti, kteří je skutečně potřebují a ti, kdo je zneužívají (můžou pracovat a nechtějí), na ty si musíme posvítit. Abychom ale jenom nechválili, počkejme si ještě jak bude reforma vypadat v konkrétních detailech.

Karolína Kubisková