Můj dopis pro Okamuru

Vážený pane předsedo, 

jsou to už víc než tři měsíce, kdy jsme společně se stovkou dalších lidí v Poslanecké sněmovně požadovali vytvoření vyšetřovací komise na covidové zakázky z nouzového stavu. Předložili jsme petici s 23 344 podpisy petentů, kteří nechtějí, aby se nad tím zavřela voda. Nechtějí, stejně jako já, aby to dopadlo jako OKD. 

Spolu s Tomášem Sochrem a dalšími řečníky jsme petičnímu výboru uvedli zcela jasné důvody k prošetření všech zakázek, které za nouzového stavu uskutečnil stát. Jsou to zejména podivné nákupy, které vyplouvaly na povrch během covidových uzávěr. Příjemcem peněz z nákupů byly ještě podivnější firmy. Posuďte sám. Jedna měla sídlo v automyčce mimo Českou republiku, další získala zakázku za 1,2 miliardy díky majitelovi, který se přišel zeptat na vrátnici. 310 milionů šlo firmě se sídlem v Karibiku, dalších 310 milionů pro firmu s jednatelem v osmnácti exekucích a 50 milionů pro firmu s trestně stíhaným člověkem za korupci! Samozřejmě nemůžu opomenout předražené respirátory. Ministerstvo vnitra kupovalo za neuvěřitelných 422 korun a současně ministerstvo zdravotnictví dokonce za 777 korun za kus! Každý jasně vidí a viděl, že zakázky byly předražené. Stejný postoj ve svém auditu zaujal i Národní kontrolní úřad.

Poslanci, kterým jsme naše argumenty společně s podpisy našich petentů prezentovali, si evidentně taky museli uvědomovat, o jak do očí bijící prohřešky jde. Poslanec Tomáš Müller, zvolený za STAN, dokonce řekl, že nákupy byly „trošku" předražené. O slově trošku mám vážnou pochybnost, ale i kdyby byly jen „trošku předražené“, musí se prošetřit.

Závěr komise, tedy doporučení, aby kontrolní výbor projednal zprávu NKÚ, na mě působil jako výsměch. Navíc v usnesení, které výbor přijal nebyla ani zmínka o samotné petici s více než dvaceti tisíci podpisy lidí, kteří požadovali důkladné prošetření covidových státních zakázek. Považuji to proto za výsměch nejenom petentům, ale taky všem občanům, kteří chtějí spravedlivé Česko.

Jsem zklamaný přístupem celého petičního výboru, kterému předsedáte. Za tři měsíce se nestalo nic. Žádný posun k vyšetřovací komisi ani k ničemu jinému. V čase, kdy hledáme v rozpočtu každou korunu, necháváte kriminálníky odejít s plnými kapsami našich peněz, a ještě to ani nechcete prošetřit. 

Pane Okamuro, budu rád, pokud mi vysvětlíte, co jste vy osobně, z pozice předsedy petičního výboru, udělal ve věci prošetření všech státních covidových zakázek. 

S pozdravem 

Robert Šlachta