Firmy potrestané za korupci budou moci znovu získávat zakázky od státu

Zní to jako vtip? Bohužel není. Současná vláda potichu připravuje změnu zákona o veřejných zakázkách, která by to umožnila. Teď to možné není a takové firmy mají zákaz se veřejných soutěží účastnit. Jenom tři věty v novém zákoně to ale změní.

Vezmete spřízněnou bezúhonnou firmu, tu přihlásíte do tendru. A nějakou tu subdodávku bude vykonávat sesterská firma, která třeba uplácela politiky a byla za to potrestaná a odsouzená.

Pro příklad ani nemusíme chodit daleko. Třeba takový Metrostav. Před dvěma lety dostali v Rathově korupční kauze trest za úplatky. Tři roky se nemůžou účastnit veřejných zakázek, a tedy ani nemůžou dostávat peníze nás všech.

Díky novele zákona o veřejných zakázkách by Metrostav pokojně mohl získávat veřejné zakázky a peníze. Absolutně nepřijatelné.

Vůbec se mi taky nelíbí, že je to v posledních letech už třetí změna, která rozvolňuje zákon o veřejných zakázkách. Za naprosto šílené považuji, že firma se může z úplatků v podstatě vyplatit. Pokud ji soud odsoudí a dá ji trest pokuty, tak stačí, že pokutu zaplatí a může vesele zase soutěžit o peníze ze státního rozpočtu. A vesele taky zase uplácet. Kdo ví. Třeba jim na to teď nepřijdou. A když ano, tak co. Pohoda. Vyplatí se z toho.

Za hnutí Přísaha tomu říkáme jasné NE. Není možné, aby firmy, které porušovaly zákon a korumpovaly úředníky a politiky, mohly v této činnosti pokračovat, a ještě k tomu inkasovat další veřejné peníze! Tresty pro zkorumpované firmy musí být tvrdé a nemožnost účasti ve výběrových řízeních na stavby státu absolutní samozřejmostí. Bohužel současná vláda to chce změkčit a chce těmto firmám opět dát zakázky. Zákon je teď na legislativní radě vlády a brzo půjde do sněmovny. Budu to dál za vás sledovat, stejně jako další pochybné aktivity této vlády.

Robert Šlachta