Co se do pořadu " Máte slovo" na České televizi nevešlo

Včera jsem měla tu čest, být hostem na ČT. Diskutujících bylo hodně, čas utíkal rychle a tak se nám tam toho hodně nevešlo. Tématem byla jak jinak než migrace, kontroly na hranicích, ochrana vnějších hranic, ale i migrační pakt. Aby nám nějaké důležité informace nezapadly, shrneme si je ještě jednou.

Kontroly na hranicích jednotlivých členských států

Kontroly jsou legitimní a v současné době potřebné, nicméně jsou pouze důsledkem toho, že nám v Evropě dlouhá léta selhává společná azylová politika. Je důležité uvědomit si, že jsou to namátkové kontroly, které nám zachytí jen velmi malou část a množství zadržených nelegálních migrantů a pašeráků, nemají tudíž vypovídající hodnotu o reálných číslech těch, kteří nelegálně procházejí Českou republikou. Navíc velká část nelegálních migrantů přechází po zelené, tedy mimo hraniční přechody. Je to krátkodobé opatření, které nám neřeší podstatu věci! S příchodem zimy, kdy jsou trasy nelegálních přechodů nebezpečné, migrace ustoupí a na jaře budeme znovu řešit stejné problémy! Já jen pevně doufám, že snížení nelegální migrace přes zimní měsíce nebude prezentováno jako úspěch vládních představitelů.

Ochrana vnějších hranic

V debatě se řešila tzv. mokrá hranice, která je bez pochyby problém, nicméně zapadla nám ochrana pevné schengenské hranice a vízové problematiky. Některé země západního Balkánu se totiž po zrušení vízové povinnosti proměnili v tranzitní tunel nelegální migrace proudící do EU. Musíme i nadále trvat na zpřísnění vízových styků do některých kandidátských států!

Migrační pakt

Od migračního paktu se očekává něco, co nám nemůže splnit! Zastaví nám nelegální migraci? NE! Zabrání organizovanému zločinu pašeráctví? NE! Souhlasím s tím, že je nutností zrychlit azylová řízení a akutně řešit návratovou politiku. Ale není to tak, že bychom do této doby neměli žádné úmluvy v oblasti azylu, existují například dublinské dohody! Tak, jako u každé legislativy i tady platí, že pokud se nesjednotí evropská azylová legislativa a nebude se dodržovat napříč členskými státy, nikdy nedosáhneme výsledku!Tím, že mají evropské státy rozdílnou migrační legislativu nahráváme pašerákům, kteří si v tom rychle najdou cestičky a boj proti nim je neúspěšný. Za klíčové řešení považuji právě sjednocení migrační legislativy jednotlivých států (tím teď nemám namysli migrační pakt).

Ano, stojím si za tím, že přijímáním ekonomických migrantů, kteří jsou z velké části v produktivním věku, neřešíme problém v místě vzniku migrace, nýbrž bereme lidi, kteří jsou tam zapotřebí. Tím problémy neřešíme, ale prohlubujeme! Evropa stále neumí rychle a efektivně rozlišovat mezi těmi, kteří utíkají před nebezpečím a pronásledováním a těmi, kteří hledají lepší životní úroveň!

Nikola Bartůšek